Drogi Rodzicu, jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko mimo wielu starań i wysiłków ma słabe wyniki  w nauce, to najprawdopodobniej jest to następstwem słabej pamięci i koncentracji. Nie jest prawdą, że tak już ma być, i że nie mamy na to bezpośredniego wpływu. Nic bardziej mylnego! Czasem wystarczy zrobić badania w kierunku pasożytów. No właśnie! Właściciele domowych pupilów w postaci psów i kotów odrobaczają je (a przynajmniej powinni) średnio dwa razy w roku. Tymczasem statystyczny Polak najczęściej sam się nie odrobacza. Naukowcy zajmujący się parazytologią, biją na alarm, że ok. 80% populacji ludzkiej jest zarażonej wszelkiego rodzaju, często bardzo groźnymi pasożytami. Nie czas i miejsce się o tym rozpisywać, ale chcę zwrócić uwagę na to, iż bytujące w organizmie dziecka robaki degenerują jego układ nerwowy i zaburzają jego ogólny rozwój. Kolejną sugestią w kierunku pomocy dziecku jest nakarmienie jego mózgu. Tak. To żadna przenośnia. Mózg to generał całego organizmu, dlatego należy go właściwie karmić.

Zatem należy postarać się, aby na talerzu młodego człowieka znalazły się:

  • Jajka (szczególnie na miękko)– bogate źródło wit. B12, A, D, E, białka, choliny i lecytyny, a te są konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
  • Warzywa liściaste – rukola, sałata, kapusta, szpinak – źródła wyżej już wspomnianej choliny, która jest niezbędna do procesu zapamiętywania, kojarzenia i koncentracji uwagi.
  • Orzechy włoskie i laskowe, bogate w żelazo, miedź, potas wit. E, PP, B
  • Nasiona dyni, sezamu, słonecznika
  • Oleje roślinne tłoczone na zimno, zwłaszcza olej lniany, bogaty w kwasy omega 3, które to łagodzą objawy stresu, usprawniają procesy myślowe i wykazują pozytywny wpływ na ostrość widzenia.

Jeśli dziecko staje się apatyczne, słabo kojarzy i zapamiętuje, warto zbadać  poziom żelaza. Przecież niski poziom żelaza, to oprócz wielu bardzo groźnych konsekwencji, słabe dotlenienie mózgu. W przypadku anemii polecam sok z pokrzywy z miodem spadziowym lub inny produkt pszczeli jakim jest pyłek kwiatowy i pierzga.  Za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego odpowiada również magnez. Niedobór tego pierwiastka skutkuje drażliwością i pobudliwością, a w dalszej konsekwencji brakiem skupiania się na jednej czynności, czy w ogóle, brakiem koncentracji uwagi.  Kochani, polecam w tym miejscu kąpiele w z dodatkiem soli magnezowej lub nawet samo moczenie nóg w takim roztworze. Magnez wspaniale wchłania się przez skórę. Pragnę również zachęcić państwa do rozpylania w pokoju swojej pociechy/tam, gdzie jest przyswajana wiedza, zapachu rozmarynu, który poprawia sprawność pamięci.

Na koniec zostawiłam wodę. Mózg człowieka składa się z tłuszczu, ale również w ponad 90 % z wody. Bez niej nie przepływają impulsy elektryczne w całym organizmie, w każdej komórce, a zatem i w mózgu. Jest oczywiste, że źle nawodniony organizm szwankuje. Przyjrzyj się w jakim stopniu nawadnia się Twoje dziecko. Przypilnuj, aby dziennie wypijało ok. 1,5 litra niegazowanej wody. Nie wliczaj tu herbaty, która to, nota bene, odwadnia, ani innych słodkich napojów, ani zup. Ma to być czysta woda, nie z plastikowych butelek, ale filtrowana z kranu. Zapewniam, że zyska na tym nie tylko mózg, ale i cały organizm dziecka. Wszak wszyscy bardzo kochamy nasze dzieci, zatem wyraźmy im swoją miłość również poprzez właściwe kształtowanie nawyków żywieniowych.

 

Pozdrawiam

Jadwiga Zapała
Autorka Bloga
Language Academy